Cennik

Opłaty pobierane przez notariusza przy dokonywaniu czynności notarialnych to:

1. PODATKI, które są odprowadzane na rachunki bankowe odpowiednich organów podatkowych
2. OPŁATY SĄDOWE,  które są odprowadzane na rachunki bankowe odpowiednich Sądów Rejonowych
3. WYNAGRODZENIE NOTARIUSZA tzw. taksa notarialna

Notariusz w treści dokumentu wymienia wysokość pobranych podatków, opłat sądowych, a także wysokość pobranego wynagrodzenia, powiększanego o podatek od towarów i usług (VAT), wskazując  podstawę prawną ich pobrania.

Udzielanie informacji i wyjaśnień przez notariusza jest bezpłatne.

W celu ustalenia wysokości wszystkich opłat za daną czynność notarialną proszę o kontakt osobisty, telefoniczny (+48 0 62 30 71 102, + 48 690 809 919) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (notariusz@ap-g.pl).

 

Zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie  notariusz dokonuje następujących czynności:

  1. sporządza akty notarialne;
    1.  sporządza akty poświadczenia dziedziczenia;
    2.  podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego;
    3. podejmuje czynności związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i z tymczasowym przedstawicielem w zakresie udziału małżonka przedsiębiorcy w przedsiębiorstwie, na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. poz. 1629 oraz z 2019 r. poz. 1495);
  2. sporządza poświadczenia;
  3. spisuje protokoły;
  4. sporządza protesty weksli i czeków;
  5. przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne;
  6. sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów;
  7. sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  8. składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
  9. sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.

Spis zawartości

PODATKI

Notariusz jest 

  1. płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego 
  2. płatnikiem podatku od spadków i darowizn od dokonanej w formie aktu notarialnego:
  • darowizny,
  • umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie, 
  • umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności, 
  • umowy nieodpłatnego ustanowienia użytkowania.

Notariusz jest obowiązany uzależnić dokonanie czynności od uprzedniego zapłacenia przez stronę należnego podatku lub pobrać należny podatek z chwilą sporządzenia aktu notarialnego. 

Notariusz jako płatnik tych podatków jest zobowiązany do obliczenia podatku należnego od podatnika (odpowiedniej strony czynności notarialnej), pobrania tego podatku i wpłacenia go na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

Podatek jest wpłacany na rachunek bankowy notariusza przed dokonaniem czynności lub gotówką w siedzibie kancelarii notarialnej w chwili dokonywania tej czynności.

 


Podstawa prawna:

  • art. 10 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych

 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20000860959

  • art. 18 ust. 1 i ust. 2 pkt 2) i 3) ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19830450207

Okoliczność, czy podatek wystąpi przy danej czynności, jak również jego wysokość są uzależnione od rodzaju dokonywanej czynności, jak również innych czynników, których istotę notariusz wyjaśnia na spotkaniu z klientem.

OPŁATA SĄDOWA

Notariusz pobiera od wnioskodawcy opłatę sądową od wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej w przypadku, gdy w akcie notarialnym zawarty jest wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej podlegający opłacie sądowej oraz wskazuje wysokość pobranej opłaty sądowej.

Obowiązkiem notariusza jest obliczenie wysokości opłaty sądowej, pobranie jej od wnioskodawcy i przekazanie jej w ustawowym terminie na rachunek bankowy właściwego sądu prowadzącego daną księgę wieczystą. 

Notariusz jest obowiązany uzależnić sporządzenie aktu notarialnego oraz objęcie wnioskiem o wpis w księdze wieczystej żądania dokonania w księdze wieczystej także innego wpisu związanego z czynnością notarialną, od uprzedniego uiszczenia przez wnioskodawcę należnej opłaty sądowej.

Opłata sądowa jest wpłacana na rachunek bankowy notariusza przed dokonaniem czynności albo gotówką w kancelarii notarialnej w chwili dokonywania tej czynności.

Podstawa prawna:

  • art. 7 § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie

WYSOKOŚĆ OPŁAT SĄDOWYCH

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20051671398

Rodzaj wniosku Wysokość opłaty sądowej
wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej 200 zł
jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału nie mniej niż 100 zł
wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności 150 zł niezależnie od liczby udziałów w tych prawach
o wpis własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami 150 zł
o wpis własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha 150 zł
o wpis praw osobistych i roszczeń 150 zł
o wpis zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych 150 zł
o wpis służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy telekomunikacyjnego 40 zł
o wpis, o którym mowa w art. 30 ust. 5a ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2410 oraz z 2020 r. poz. 471), oraz wniosku o wpis, o którym mowa w art. 33 ust. 3a tej ustawy. 30 zł
założenie księgi wieczystej 100 zł
połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości 100 zł
odłączenie nieruchomości lub jej części 100 zł
sprostowanie działu I - O 100 zł
wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym 100 zł
dokonanie innych wpisów, poza określonymi w art. 42 i 43 ustawy 100 zł
od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się połowę opłaty należnej od wniosku o wpis

ZWOLNIENIE Z OPŁATY SĄDOWEJ

Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek.


Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.


Zgodnie z art. 106 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu wieczystoksięgowym może nastąpić wyłącznie przed złożeniem wniosku o wpis do księgi wieczystej. Jeżeli wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej ma być zamieszczony w akcie notarialnym, zwolnienie od kosztów sądowych może nastąpić wyłącznie przed zawarciem tego aktu notarialnego.

Jeżeli wnioskodawca został zwolniony od kosztów sądowych od wniosku o wpis w księdze wieczystej, notariusz wskazuje we wniosku o wpis w księdze wieczystej, że opłata sądowa nie została pobrana i załącza prawomocne postanowienie sądu w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych do dokumentów stanowiących podstawę wpisu w księdze wieczystej, które przesyła do sądu prowadzącego księgę wieczystą. Wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej powinien być złożony w terminie 3 miesięcy od doręczenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych, pod rygorem upadku zwolnienia.

Podstawa prawna:
art. 102, art. 103, art. 106 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
art. 7 § 21 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie

WYNAGRODZENIE NOTARIUSZA

Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności. Wysokość wynagrodzenia jest ustalana w oparciu o Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, które
określa maksymalne stawki taksy notarialnej za czynności notarialne oraz maksymalne kwoty, o które może być zwiększone wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnych poza kancelarią notarialną.

Wynagrodzenie notariusza uzależnione jest od wartości przedmiotu czynności notarialnej.
W przypadku czynności, wprost wymienionych w paragrafach od 8 do 16 powołanego rozporządzenia, wysokość taksy notarialnej została określona kwotowo.

Usługi notarialne są opodatkowane podatnikiem od towarów i usług (VAT) według stawki wynoszącej obecnie 23%, w związku z czym do pobieranej taksy notarialnej należy doliczyć podatek VAT.

Oryginał aktu notarialnego (dokument podpisany przez strony i notariusza) przechowywany jest w kancelarii notarialnej, a Stronom tego aktu wydawane są jego „wypisy” – dokumenty będące dosłownym powtórzeniem oryginału, które mają moc prawną oryginału. Sporządzenie wypisów jest odrębną czynnością notarialną, za którą należne jest wynagrodzenie.

Podstawa prawna:
art. 5 i art. 79 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej

MAKSYMALNE STAWKI TAKSY NOTARIALNEJ


Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości  z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000272

Wartość przedmiotu czynności notarialnej Taksa
do 3 000 zł 100 zł
powyżej 3 000 zł do 10 000 zł 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 zł
powyżej 10 000 zł do 30 000 zł 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł
powyżej 30 000 zł do 60 000 zł 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł
powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł
powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki ponad 1.000. 000 zł
powyżej 2 000 000 zł 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 nie więcej niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł

Podana taksa notarialna jest kwotą netto, do której należy doliczyć podatek VAT według obowiązującej stawki.

Połowa stawki maksymalnej przewidzianej w § 3 Rozporządzenia obowiązuje za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:

  1. umowę zobowiązującą, zawartą pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu,
  2. umowę przenoszącą własność lub użytkowanie wieczyste, w wykonaniu umowy zobowiązującej,
  3. umowę sprzedaży nieruchomości rolnej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa,
  4. umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, dokonywanej przez Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty na podstawie ustaw przyznających nabywcom tych lokali lub nieruchomości bonifikaty od ceny,
  5. umowę zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  6. umowę zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (prawa do lokalu mieszkalnego w domu budowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia jego własności na członka),
  7. umowę zbycia ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1222, z 2015 r. poz. 201 oraz z 2017 r. poz. 1442 i 1596),
  8. umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego z prawem do gruntu, zawartych w wykonaniu umów o budowę lokalu lub domu, w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,
  9. umowę przeniesienia własności lokalu lub domu jednorodzinnego z prawem do gruntu, przez spółdzielnię mieszkaniową,
  10. umowę przeniesienia własności, oddania w użytkowanie wieczyste lub przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działki budowlanej na rzecz spółdzielni mieszkaniowej w trybie art. 35 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,
  11. ustanowienie hipoteki, z zastrzeżeniem § 7 ust. 1 pkt 1,
  12. przebieg licytacji lub przetargu,
  13. przyjęcie na przechowanie pieniędzy w walucie polskiej lub obcej,
  14. umowę zawieraną na podstawie przepisu art. 9 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2015 r. poz. 1892 oraz z 2017 r. poz. 1529),
  15. umowę darowizny lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, jeżeli umowa jest zawierana pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, a nabywcy są uprawnieni do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn,
    1. umowę deweloperską,
  16. umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, w tym w wykonaniu umowy deweloperskiej,
  17. umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej, stanowiącej działkę budowlaną w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 i 1566),
  18. umowę przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego, w tym w wykonaniu umowy deweloperskiej,
  19. umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego


Jedna czwarta maksymalnej stawki przewidzianej w § 3 Rozporządzenia obowiązuje za sporządzenie projektu aktu notarialnego obejmującego umowę oraz za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:

  1. ustanowienie hipoteki w celu zabezpieczenia kredytu bankowego udzielonego na budownictwo mieszkaniowe, zakup domu mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego albo na działalność gospodarczą,
  2. losowanie nagrody,
  3. potwierdzenie oświadczenia woli zawartego w innym akcie notarialnym

Jedna dziesiąta maksymalnej stawki przewidzianej w § 3 Rozporządzenia obowiązuje za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:

  1. oświadczenie o przystąpieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub objęciu udziałów w tej spółce,
  2. oświadczenie zawierające zgodę osób przystępujących do spółki akcyjnej na zawiązanie spółki, na brzmienie statutu i na objęcie akcji, wyrażoną w innym akcie niż akt obejmujący statut

Maksymalna stawka wynagrodzenia za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego:

CZYNNOŚĆ NOTARIALNA TAKSA NETTO
umowę zbycia nieruchomości, jeżeli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników albo renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej 600 zł
umowę majątkową małżeńską 400 zł
testament 50 zł
testament zawierający zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku 150 zł
testament zawierający zapis windykacyjny 200 zł
odwołanie testamentu 30 zł
zwolnienie nieruchomości od obciążeń lub zrzeczenia się prawa, jeżeli wartości przedmiotu nie da się określić 60 zł
zrzeczenie się własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego 80 zł
Pełnomocnictwo do dokonania jednej czynności 30 zł
Pełnomocnictwo przy czynnościach zawierających umocowanie do dokonania więcej niż jednej czynności 100 zł
oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku 50 zł

Maksymalna stawka z zastrzeżeniem w § 3 ust. 2 Rozporządzenia, wynosi:

CZYNNOŚĆ NOTARIALNA TAKSA NETTO
za sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub walnego zgromadzenia spółdzielni 750 zł
za sporządzenie protokołu walnego zgromadzenia akcjonariuszy 1100 zł
za sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników innej spółki niż wymienione w pkt 1 i 2 albo protokołu posiedzenia zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki prawa handlowego 500 zł
za sporządzenie protokołu zebrania wspólnoty mieszkaniowej 300 zł
Za sporządzenie protokołu dokumentującego podwyższenie kapitału zakładowego spółki jako maksymalną stawkę przyjmuje się stawkę przewidzianą w § 3, przy czym podstawą określenia maksymalnej stawki jest różnica pomiędzy wysokością podwyższonego kapitału zakładowego a wysokością dotychczasowego kapitału zakładowego.
za sporządzenie protokołu niedojścia do skutku licytacji, przetargu lub losowania nagród 100 zł
za sporządzenie protokołu przyjęcia dokumentu na przechowanie 50 zł
za przechowanie dokumentu, od każdego dokumentu, za każdy rozpoczęty miesiąc 20 zł
za sporządzenie innego protokołu 200 zł
Rodzaj wniosku Wysokość opłaty sądowej
wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej 200 zł
jeżeli wniosek dotyczy wpisu udziału w prawie, pobiera się część opłaty stałej proporcjonalną do wysokości udziału nie mniej niż 100 zł
wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności 150 zł niezależnie od liczby udziałów w tych prawach
o wpis własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami 150 zł
o wpis własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha 150 zł
o wpis praw osobistych i roszczeń 150 zł
o wpis zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych 150 zł
o wpis służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy telekomunikacyjnego 40 zł
o wpis, o którym mowa w art. 30 ust. 5a ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2410 oraz z 2020 r. poz. 471), oraz wniosku o wpis, o którym mowa w art. 33 ust. 3a tej ustawy. 30 zł
założenie księgi wieczystej 100 zł
połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości 100 zł
odłączenie nieruchomości lub jej części 100 zł
sprostowanie działu I - O 100 zł
wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym 100 zł
dokonanie innych wpisów, poza określonymi w art. 42 i 43 ustawy 100 zł
od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się połowę opłaty należnej od wniosku o wpis

Maksymalna stawka wynagrodzenia za sporządzenie:

CZYNNOŚĆ NOTARIALNA TAKSA NETTO
aktu poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, uzupełniającego aktu poświadczenia dziedziczenia w zakresie spadkobierców dziedziczących gospodarstwo rolne 50 zł
aktu poświadczenia dziedziczenia testamentowego z zapisem windykacyjnym 100 zł
protokołu dziedziczenia 100 zł
za czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego, z wyłączeniem czynności, o których mowa w ust. 2b i 2c oraz § 12 400 zł
projektu protokołu dziedziczenia 100 zł
protokołu obejmującego oświadczenie o wyrażeniu zgody na spisanie protokołu dziedziczenia zgodnie z jego projektem 50 zł
protokołu otwarcia i ogłoszenia testamentu 50 zł
zaświadczenia o powołaniu wykonawcy testamentu 30 zł
aktu powołania zarządcy sukcesyjnego lub aktu odwołania zarządcy sukcesyjnego 50 zł
Za sporządzenie oświadczenia o zgodzie na powołanie zarządcy sukcesyjnego, oświadczenia o zgodzie na odwołanie zarządcy sukcesyjnego lub oświadczenia osoby powołanej na zarządcę sukcesyjnego o wyrażeniu zgody na pełnienie tej funkcji oraz braku prawomocnie orzeczonych wobec niej zakazów, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. 1629), 50 zł
protokołu powołania zarządcy sukcesyjnego lub protokołu odwołania zarządcy sukcesyjnego 100 zł
protokołu rezygnacji zarządcy sukcesyjnego 50 zł

Za sporządzenie wypisu i odpisu lub wyciągu z akt notarialnych lub innego dokumentu maksymalna stawka wynagrodzenia wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Za stronę uważa się tekst obejmujący nie mniej niż 25 wierszy.

Maksymalna stawka za poświadczenie:

CZYNNOŚĆ NOTARIALNA TAKSA NETTO
za poświadczenie własnoręczności podpisu albo odcisku palca osoby niepiśmiennej lub niemogącej pisać na dokumentach, jeżeli przedmiot jest oznaczony sumą pieniężną 1/10 maksymalnej stawki, jaka należałaby się, gdyby dokument sporządzono w formie aktu notarialnego, nie więcej jednak niż 300 zł
za poświadczenie własnoręczności podpisu albo odcisku palca osoby niepiśmiennej lub niemogącej pisać na pełnomocnictwach i innych dokumentach 20 zł
za poświadczenie zgodności odpisu z okazanym dokumentem, za każdą stronę 6 zł
za poświadczenie czasu okazania dokumentu, za każdą stronę 6 zł
za poświadczenie pozostawania przy życiu w celu otrzymania emerytury, renty lub innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego 5 zł
za poświadczenie pozostawania przy życiu w innym celu 30 zł
za poświadczenie pozostawania osoby w określonym miejscu 30 zł

Inne czynności:
Za dokonanie czynności notarialnej, niewymienionej powyżej, maksymalna stawka wynagrodzenia wynosi do 200 zł.

Maksymalna kwota, o którą może być zwiększone wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnej poza kancelarią notarialną, wynosi:

  1. w porze dziennej – 50 zł,
  2. w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy – 100 zł

za każdą godzinę niezbędną do dokonania tej czynności od opuszczenia kancelarii do powrotu.

ZWOLNIENIE Z WYNAGRODZENIA NOTARIUSZA

Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Zwolnienie to stosuje się również do osoby prawnej, która wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ponoszenie wynagrodzenia żądanego przez notariusza. Sąd po ustaleniu, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej, a za stronę zwolnioną od ponoszenia wynagrodzenia za dokonaną czynność notarialną wynagrodzenie ponosi Skarb Państwa.

Podstawa prawna:
art. 6 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie